Newspoint monitoruje media dla Biblioteki Narodowej
Monitoring mediów Newspoint dostarcza Bibliotece Narodowej informacji dotyczących samej instytucji, jak i bibliotekoznawstwa, księgoznawstwa, informatologii czy programów i inicjatyw promujących czytelnictwo w prasie oraz mediach online.
W Bibliotece Narodowej gromadzone i przechowywane są zbiory piśmiennictwa drukowanego, ale też zabytki piśmiennictwa polskiego i polskiej kultury czy publikacje polskich autorów przetłumaczone na języki obce i wydane za granicą. W 2021 roku liczba zbiorów przekroczyła 10 mln. Na koniec 2022 roku w Bibliotece Narodowej znajdowało się prawie 3,6 mln woluminów książek oraz prawie 1,3 woluminów czasopism. Zbiory Biblioteki przechowywane są w magazynach, które zajmują powierzchnię ok. 13 000 m².
Monitoring mediów Newspoint wspiera działania uzupełniania zbiorów i baz Biblioteki Narodowej. Ponadto, usługa obejmuje także monitoring wybranych działań placówek bibliotecznych, polityki gromadzenia zbiorów, a także prawa autorskiego.
Wśród istotnych aspektów należy wymienić zakres świadczonej usługi i jej odpowiednie dopasowanie do nietypowego klienta:
- Dobór odpowiednich haseł kluczowych, dopasowanych do obszaru działalności biblioteki. Prowadzony monitoring obejmuje ponad 150 zagadnień, w ramach których dobrane zostały słowa kluczowe.
- Niezbędne było wprowadzenie licznych ograniczeń i zawężeń, w taki sposób, aby selekcjonować wyłącznie najważniejsze publikacje, ponieważ przy tak dużej liczbie haseł, liczba generowanych nowych publikacji, szczególnie wpisów online, kilkukrotnie przewyższa możliwości codziennej analizy publikacji.
- Automatyczna selekcja jest wspomagana pracą analityków, aby świadczyć usługę maksymalnie dopasowaną do klienta. Niezbędna jest wtedy bieżąca współpraca z klientem oraz ciągłość kontaktu. Z tego względu w Newspoint do klientów przypisywani są dedykowani opiekunowie, którzy dbają o ich zadowolenie z usługi.
Główne cele Biblioteki Narodowej przy korzystaniu z monitoringu mediów Newspoint:
- Monitoring publikacji i opinii o Bibliotece Narodowej i jej podjednostkach.
- Obserwacja życia literackiego polskich twórców.
- Analiza popularności polskich twórców oraz opinii o ich twórczości.
- Monitoring trendów wydawniczych.
- Monitoring zmian prawnych w obszarze prawa autorskiego z zakresu literatury.
- Śledzenie relacji społeczeństwa z czytelnictwem.
- Bieżący monitoring działań podejmowanych w ramach aktywności placówek bibliotecznych.
W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.
- Robert Sadowski
- Digital Marketing Manager
- robert.sadowski@newspoint.pl
- Newspoint